Cirkulár na drevo – rady pred nákupom

Prinášame vám tipy pri výbere cirkulára na rezanie palivového dreva pre spotrebu v kotli, kozube alebo len v krbe na chate. Nie všade je dostupný plyn a v niektorých lokalitách je lacnejšie vykurovanie drevom. V takýchto prípadoch je preto vhodné mať kotol na palivové drevo.

Cirkulár môžete nájsť ešte pod odbornejším názvom Kolísková píla, niektorými mylne nazývaná aj Kotúčová píla, ktorá má úplne iné využitie. Cirkulár slúži hlavne pre spracovanie palivového dreva.

Vykurovaním domácnosti palivovým drevom sa dajú ročne ušetriť nemalé peniaze za plyn alebo elektrinu. U rodinných domov sú to ušetrené niekedy až tisícky eur ročne.

Spôsoby spracovania palivového dreva

Pred nákupom cirkulára by ste mali poznať dva možné postupy spracovania palivového dreva. Je pri tom jedno či ste si zakúpili palivové drevo, pravdepodobne hrubú gulatinu alebo vyťažíte drevo svojpomocne.

1

Porezanie dreva na cirkulári a následné štiepanie

Najprv nachystáte alebo zakúpite guľatinu, ktorú narežete na cirkulári a potom sekerou narúbete na jednotlivé polienka tak, aby sa vošli do vášho kotla alebo krbu. Keďže narezané drevo musíte na menšie polienka narúbať ručne sekerou, tento spôsob vás fyzicky viac “zahreje”. Pri veľkom prieme guľatiny a menšom priemere pílového kotúča cirkulára sa môže stať, že drevo budete musieť prerezať na viac pootočení na kolíske cirkulára. Guľatinu si samozrejme môžete pred rezaním rozštiepať, toto rozoberieme v druhom spôsobe spracovania.

Výhody
 • netreba kupovať štiepač
 • stačia ručné pomocné nástroje
 • vhodný spôsob na chaty
Nevýhody
 • fyzicky náročnejšie
 • dostatočné veľký objem kotúča cirkulárky na hrubú guľatinu
 • veľký priemer gulatiny musíte najprv kálačkou rozštiepiť alebo na cirkuláry rozrezať na viac otočení guľatiny
2

Najprv drevo naštiepať a potom narezať

Guľatinu najprv ručnou kálačkou alebo strojovým štiepačom na drevo poštiepete a potom porežete na cirkulárke. Odpadá vám rúbanie polienok a drevo stačí po narezaní už len schovať. Pri rezaní je ľahšia manipulácia s drevom, keďže má menší priemer a netreba cirkulár s väčším priemerom rezného kotúča.

Výhody
 • jednoduchší spôsob spracovania palivového dreva
 • stačí cirkulár s menším kotúčom
 • menšia fyzická námaha
Nevýhody
 • treba investovať aj do štiepačky, ktorá sa vyplatí ak plánujete chystať palivové drevo opakovane
 • alebo manuálne nachystať guľatinu kálačkou, čo je fyzicky namáhavéative

Každému vyhovuje iný spôsob, my v rodine spracujeme drevo vždy dvaja prvým spôsobom. Sused, ktorý je sám, pracuje druhým spôsobom a využíva strojovú štiepačku.

Pri dodržaní bezpečnosti a ostrom pílovom kotúči v kvalitnej cirkulárke je to pohodlná práca, pri ktorej si môžete zrelaxovať myseľ po náročnom týždni v práci. Prečítajte si naše recenzie cirkulárov.

 Güde 1718
GWS 700 HM-2
HECHT 850Sharks SH 600MSTREND PRO
LCS700/400V
VARI KP-700
Výkon motora5,2 kW5 kW3 kW4 kW5 kW
Prípojka400 V400 V400 V400 V400 V
Priemer kotúča700 mm700 mm600 mm700 mm700 mm
Rezný priemer250 mm250 mm210 mm240 mm250 mm
Orientačná cena870 €740 €640 €700 €800 €
Porovnať cenyPorovnať cenyPorovnať cenyPorovnať cenyPorovnať ceny

Nový cirkulár alebo z bazáru?

Z hľadiska bezpečnosti určite odporúčame kúpiť nový cirkulár. Nové cirkuláre spĺňajú prísne bezpečnostné normy a bývajú veľmi dobre okrytované plechmi. U bazárového cirkulára neviete v akom stave je motor, hriadeľ a aj samotný pílový kotúč, ktorý rozhodne odporúčame vlastný – nový a nie požičaný alebo bazárový. Neviete ako moc bol takýto kotúč opotrebený a či nemá mikro praskliny, ktoré sa môžu začať zväčšovať.

Vyberame.sk
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0