Mechanické klávesnice – veľký prehľad, recenzie 2021

Pokiaľ si vyberáte svoju novú mechanickú klávesnicu, určite ste narazili na veľký výber rôznych mechanických spínačov (angl. switches) kláves, ktoré sú jednou z najdôležitejších súčastí mechanických klávesníc. V skutočnosti neexistuje jednoduchá odpoveď pre otázku: ,,Aké switche si vyberiem?”
Záleží iba na vašich preferenciách.

 • Aký zvuk radi počujete pri písaní na klávesnici? A aké tolerantné ja vaše okolie voči klikaniu spínačov?
 • Máte radšej hmatové nárazy pri každom stlačení kláves alebo uprednostňujete hladké stlačenie?
 • Aký je váš štýl písania? Píšete ľahko kĺzavo alebo tzv ďatlujete?
 • Budete mechanickú klávesnicu používať hlavne na hranie hier alebo písanie?

Čo sú mechanické spínače kláves?

Mechanické spínače sú mechanizmy pod každou klávesnicou, určujú aktiváciu stlačenia kláves.

Súčasti mechanických spínačov

mechanická klávesa - zloženie
 1. Kryt kláves
  Kryt kláves nie je súčasťou mechanických spínačov, ale je čiastočne zodpovedný za generovanie hluku pri stlačení spínaču, pretože je dutý a zvuk spínača sa v kryte čiastočne odrazí.
 2. Vreteno
  Tvar vretena mení pôsobenie a dráhu pohybu spínača. Vytvára hmatový pocit stlačenia klávesy a určuje typ spínača.
 3. Horné púzdro
  Takzvaný doraz spínača. Táto časť chráni a vedie vreteno. Je to tiež časť, ktorá za môže dotýkať pri stlačení s krytom.
 4. Pružina spínača
  Odpor vinutej pružiny určuje veľkosť tlaku potrebného na stlačenie kláves. Tiež zodpovedá za to, že sa spínač vráti späť do pôvodnej polohy po stlačení.
 5. Spodný kryt
  Je miestno na ktoré sa pripája horný kryt a táto časť sa pripája na kostru klávesnice. Je centrum mechanickej odozvy spínačov.
 6. Elektrický kontakt
  Malý kovový kúsok cez ktorý prúdi elektrina. Akonáhle stlačíte klávesu, kontaktný mechanizmus uzavrie zo základovou doskou klávesnice elektrický obvod, čím sa vykoná stlačenie klávesnice.

Typy mechanických spínačov

Existujú tri typy mechanických spínačov: lineárne, hmatové a klikajúce. Samotné názvy napovedajú druhu správania mechanických switchov. Vizuálne sa odlišujú farbou vretena. Jednotlivé značky ale môžu mať mierne odlišné farebné značenie.

Lineárne spínače kláves

Lineárne mechanické switche
red switch

Lineárne spínače majú najjednoduchšiu obsluhu stlačenia. Pohybujú sa priamo hore a dole bez akejkoľvek hmatovej spätnej väzby alebo klikania. Hladké stlačenie umožňuje rýchlejšie ovládanie, čo z nich robí preferovaný typ prepínač pre hráčov. Vreteno býva najčastejšie v červenej farbe alebo čiernej pri silnejšom tlaku spínača.

Hmatové spínače kláves

Hmatové mechanické switche
brown switch

Hmatové spínače poskytujú hmatovú spätnú väzbu. Majú hrčku na vretene aby ste cítili, že stlačenie klávesy bolo zaznamenané. Sú ideálne pre písanie, pretože mierne registrujete stlačenie kláves bez toho, aby ste museli klávesu stlačiť až na doraz. Farba vretena je poväčšine hnedá alebo zelená.

Klikacie spínače kláves

Klikacie mechanické switche
blue switch

Klikajúce switche fungujú rovnako ako hmatové switche. Avšak keď je klávesa stlačená je okrem hmatovej odozvy počuť aj zreteľný zvuk kliknutia. Sú skvelé pre tých, ktorý chcú zreteľne naznačiť stlačenie kláves a milujú ,,klikavý” zvuk.

Charakteristika mechanického spínača

Pochopenie charakteristík mechanického switcha

Okrem pocitu stlačenia klávesy existuje 5 technických charakteristík spínača. V závislosti od techniky písania a všeobecného účelu klávesnice by ste pre každú charakteristiku potrebovali určité hodnoty.

 1. Prevádzkové sily
  V podstate ako silno musíte stlačiť klávesu. Prevádzková sila sa meria v sile na gram (gf) alebo centinewtonoch (cN).
 2. Aktivačný bod
  Je to bod, v ktorom klávesnica rozpozná stlačenie klávesy. Meria sa v milimetroch. Je tiež známy ako ovládací bod alebo prevádzková poloha.
 3. Celková cestovná vzdialenosť
  Je to vzdialenosť, ktorú vaša klávesa prejde, kým nenarazí na dolnú časť spínača. Je to v podstate vzdialenosť, kým sa nedostanete dnu. Toto sa tiež meria v milimetroch.
 4. Hmatová poloha
  Hmatová poloha je miesto, kde cítite hrčky na hmatových a klikacích spínačoch. Lineárne spínače neobsahujú žiadnu hmatovú polohu.
 5. Resetový bod
  Poloha resetu je vzdialenosť, v ktorej sa spínač po aktivácii deaktivuje.

Životnosť mechanických spínačov

A čo životnosť? Vydržia tieto spínače dlho alebo by ste ich museli tak často vymieňať?

Výrobcovia klávesových spínačov zaručujú, že každý spínač má životný cyklus kláves od 50 do 80 miliónov stlačení kláves! Ako to zabezpečili? Vytvorením testovacích strojov, ktoré toľko krát starostlivo stlačia všetky prepínače aby sa presvedčili o tejto životnosti.

Títo výrobcovia majú postavený obchod len na výrobe spínačov a ich testy kontroly kvality sú intenzívne. Napríklad spínače Cherry MX odolávajú extrémnym teplotám od -40°C do 180°C! Dôvodom je že, keď sú spínače v námornej doprave, musia znášať veľké výkyvy teplôt vo vnútri nákladných kontajnerov. Ak sú kontajnery na vrchu priamo pod slnkom, môže teplota vo vnútri uzavretého kovu dosahovať vysokú hodnotu.

Zameniteľné vs spájkované spínače

Väčšina mechanických klávesníc má spájkované spínače. To znamená, že akonáhle si kúpite mechanickú klávesnicu, zostanete pri nej bez možnosti výmeny spínačov. To môže byť problém, pretože čo ak si uvedomíte, že chcete iný druh mechanického spínača? Alebo čo keď sa jeden vypínač pokazí? Toto môže byť hlavne problém lacnejších mechanických klávesníc, tie drahšie majú značne nad-dimenzovanú životnosť, pretože žiadny výrobca klávesníc si nechce pokaziť meno.

Vo svete mechanických klávesníc prichádza nový trend. Teraz môžete svoje mechanické spínače vymeniť za chodu. To znamená, že prepínače už nie sú na dosku spájkované. Môžete ich kedykoľvek odstrániť a vymeniť. Takýchto klávesníc na našom trhu ale veľa nebude. V zahraničí ale naberajú na popularite.

Vyberame.sk
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0